Biogrāfija  


GUNTARS RAČS

Dzejnieks un mūziķis Guntars Račs dzimis Latvijā, piejūras pilsētā Liepājā 1965. gada 25.martā. Mūziku apguvis Liepājas E. Melngaiļa mūzikas vidusskolā sitamo instrumentu klasē. Dzeju sācis rakstīt 15 gadu vecumā un jau 16 gadu vecumā bijušas pirmās publikācijas vietējā presē un republikāniskajos izdevumos "Draugs", "Liesma", "Padomju Jaunatne" u.c.
Kopš 1981. gada darbojies kā bundzinieks un arī dziesmu tekstu autors tādās grupās kā "Liepājas Trio", "Neptūns", "Jāņa Lūsēna Grupa", "Salve", "Varavīksne", " Slēģi ", "Jauns Mēness"
un    "bet bet".
Sadarbojies ar gandrīz visiem pazīstamākajiem Latvijas komponistiem, tajā skaitā ar Maestro Raimondu Paulu, Jāni Lūsēnu, Imantu Kalniņu , Mārtiņu Braunu, Uldi Marhileviču, Borisu Rezņiku, Ainaru Virgu, Raimondu Macatu, Tomasu Kleinu, Zigmaru Liepiņu, Jāni Strazdu, Gintu Stankeviču un Arni Medni, kā rezultātā tapušas dziesmas grupām - "Līvi", "Jauns Mēness", "Odis", "Liepājas Brāļi", "Dzeguzīte", "bet bet", "Zodiaks", "Turaidas Roze", " Credo", "Neptūns", "Opus Pro", "Monro",” Fomins & Kleins”, “Cacao”, “Leģions”, “Putnu balle”, “Iedomu spārni”, "Prāta Vētra", “Cosmos” kā arī dziedātājiem Olgai Rajeckai, Igo, Laimai Vaikulei, Marijai Naumovai, Andrim Ērglim, Lienei Šomasei, Jānim Moisejam, Aijai Andrejevai (Aisha), Zigfrīdam Muktupāvelam, Ivo Fominam, Antrai Stafeckai   un daudziem citiem. Sadarbībā ar Raimondu Paulu un amerikāņu dzejnieci Molly Ann Leikin radītas dziesmas zviedru dziedātājas Sonjas Bišopas (Sonja Bishop) albumam. Sadarbībā ar norvēģu dzejnieku Vidar Borstad rakstītas dziesmas dažādiem starptautiskiem projektiem. Guntara dziesmu teksti tulkoti zviedru, krievu, angļu un vācu valodās.
Vairākkārt saņēmis profesionālās mūzikas aptaujas "Raimonds" balvas kā "Gada labākais dziesmu tekstu autors" un piecas reizes saņēmis "Autortiesību bezgalības balvu".  Saņēmis vairāk kā 15 zelta un platīna disku apbalvojumus par pārdotajiem albumiem. Vairākus gadus pēc kārtas bijis visvairāk izmantotais un atskaņotais latviešu dziesmu tekstu autors Latvijā populārākajā radiostacijā “Latvijas radio 2”, par ko arī saņēmis apbalvojumus.


Dziesmas ar Rača vārdiem ir iekļautas neskaitāmos latviešu albumos, dziesmu izlasēs, kā arī kinofilmās, kas izdotas Latvijā un citur pasaulē. Kopš 2014.gada ir " American recording Academy" biedrs ar tiesībām balsot un izvirzīt balsojumam ierakstus prestižajai "Grammy" balvai. 


1992. gadā klajā nāca divas dzejoļu un bilžu grāmatiņas bērniem - "Minkas Diena" un "Māsiņa Krāsiņa". 1993. gadā klajā nākusi dzejoļu grāmata "100 dzejoļi". 2014.gadā izdotas divas nošu grāmatas "Raimonds Pauls un Guntars Račs 100 populārākās dziesmas", kā arī paša Guntara dziesmu krājums " 100 populārākās dziesmas ar Guntara Rača vārdiem". 
Sadarbībā ar Raimondu Paulu tapusi izrāde un albums " Čaka ielas dziesmas". Ar lieliem panākumiem Dailes teātrī tika uzvests Raimonda Paula un Guntara Rača mūzikls "Leģenda par Zaļo Jumpravu" kura pamatā ir Rača oriģinālluga. Izrādē piedalījās arī grupa "bet bet" un abi autori, spēlējot "dzīvo" pavadījumu. Tapušas radio lugas speciāli Latvijas Radio -" Multipasaule", "Ādams un Ieva" un “Muļķīši un televizors”. 2000. gada vasarā sarakstīta jauna luga "Sētnieks", kura vēl nav piedzīvojusi savu pirmizrādi. Sadarbībā ar Uldi Marhileviču tapuši kora dziesmu cikli “ Gaismas atgriešanās” un "Iedomājies", kā arī dziesma "Tikai tā", kas tiek atskaņoti arī jauniešu koru lielajos Dziesmu svētkos. 

Dziesmas ar Rača vārdiem jau vairāk kārt pārstāvējušas Latviju Eirovīzijas dziesmu starptautiskajos finālos, tostarp “Dziesma par laimi”, kas joprojām ir vienīgā latviešu valodā skanējuši dziesma šī konkursa starptautiskajā finālā, kā arī "Cosmos" izpildītā "I Hear Your heart" .  2010.gadā uz Oslo devās dziedātāja Aisha ar Jāņa Lūsēna un Guntara Rača dziesmu "What For?".
 
Guntars aktīvi darbojas arī mūzikas biznesā un ir Latvijas lielākās mūzikas ierakstu kompānijas "Mikrofona Ieraksti" viens no dibinātājiem, joprojām aktīvi strādājot tajā par Repertuāra direktoru, pārstāvot arī pasaules mēroga ierakstu kompānijas EMI Records intereses Baltijas Valstīs un parakstījis līgumus ar tādiem māksliniekiem, kā Raimonds Pauls, Prāta Vētra, Līvi, Laima Vaikule, Andris Ērglis, Aisha, Kristīna Zaharova, BTH, Boyza, DJ Ella, Vaidava, Tumsa, Labvēlīgais Tips. Normunds Rutulis, Ance Krauze, Liene Šomase, Relicseed, Credo, Bonaparti.lv, Cosmos un daudziem citiem. Ir Baltijas valstīs lielākās mūzikas autoru izdevniecības “ Izdevniecība MicRec” viens no dibinātājiem un šīs kompānijas vadītājs. Izdevniecības autoru vidū ir Raimonds Pauls. Renārs Kaupers, Mārtiņš Freimanis, Lauris Reiniks, Tomass Kleins, Ainars Virga, Uldis Stabulnieks un daudzi, daudzi citi pazīstami autori.

Kā bundzinieks kopā ar grupu "bet bet" joprojām aktīvi koncertē un turpina ierakstīt un izdot veiksmīgus dziesmu albumus.

2017.gadā Guntars izdod dzejoļu grāmatu "365", kura pēc "Latvijas grāmatu tirgotāju asociācijas" datiem kļūst par vispieprasītāko grāmatu 2017.gadā! Tas ir vēl nebijis panākums dzejoļu grāmatai Latvijā. Grāmatas 1.daļa noturas "Top 10"  44 (!!!!) nedēļas. Arī grāmatas 2.daļa gūst līdzīgus panākumus 2018.gadā. 

Šie panākumi iedvesmo Guntaru atjaunot jaunības laika projektu "Saldās sejas" un doties plaša mēroga Latvijas koncertturnejā. 

Dažas no dziesmām ar Guntara Rača vārdiem:

Dzeguzīte:
Anniņa vanniņā, Kapteinis Reinis , Lācis, Piena ceļš, Sveiks lai dzīvo, Lidojums ar gaisa balonu, 

Līvi:

Eglīte, Ozolam, Piedod man, Zelta sirds, Tikai tev un man, Kādā brīnišķā dienā, Es karājos tavā bizē, Dieva dēls, Metāla sirds, Mana vienīgā ziņģe, 

Liepājas Brāļi:
Tikai Tā, Ej uz visām debess pusēm, Lidojošais zilonis

bet bet
Diena ,Vakara vējā, Es tevi nemīlu, Tur tālāk, Pēdējo Reiz, Kāpēc man nav sarkans Mersedess, Nekādu problēmu, Mana mīļā meitene, Agrā rītā, Viss ir kārtībā, Man vienalhga viss, Vasara nebeigsies nekad u.c.

Zodiaks:
Nakts, Vējš, Pūt, Vējiņi

Turaidas roze

Vējš un liepa

Jauns Mēness :
Vai ar to tev nepietiek?, Es esmu vēl dzīvs, Laiks, Tiesa

Olga Rajecka:
Dzīve ir viena, Sapnis, Es vēlos dejot, Trīs soļi

Ivo Fomins:
Viņa raud, Pārāk daudz, Putni bez spārniem

Fomins & Kleins
Muzikants, Tālu prom, Dziesma par laimi, Dzimis Latvijā

Andris Ērglis:
Ripoja Akmens, Sirdspuksti, Pa paralēli

Liene Šomase :
Jauna diena, Klauns, Tu esi mana mīlestība, Neskaties pulkstenī, Pasaule ir skaista, 

Putnu balle:
Divi eņģeļi, Kad lāstekas krīt

Aisha ( Aija Andrejeva):
Viņa tev vairs nepieder, What For?, Nakts

Harijs Spanovskis, Jānis Paukštello, Andris Bērziņš:
Laba, laba ir, Jādzīvo lai būtu prieks, Tikai nesaki nevienam, Rudens Rīga, Dzīve kā Dallasā, Miers un Bērziņš, Dīvaina vasara, Zemeņu lauks, Vientulība, 

Ance Krauze:
Rasa, Šūpoles, Dejo ar mani, Lai taure skan

Normunds Rutulis:
Par to ( Raudāja māte), Nekur nav tik labi kā mājās, Kūko, kūko, dzeguzīte, Rīgas sirds, Lecam pa vecam, Cāļus skaita rudenī , Rīgas sirds

OKartes Akadēmija un OKartes skatuve:

Krāsaini sapņi, Mums pieder tik daudz, Dievs tevi mīl, Amigos del Corazon, Mēs nākam no rītdienas, Mans draugs, Vētra nāk, 

Kaža:

Tici vai nē

Roberts Pētersons:

Cīrulis, Dzīve ir viena

Dace Upīte:

Deviņos no rīta, Bet ja tu nāc 

PeR un Ladys' Sweet

Ne silts, ne auksts

Igo un Ieva Kerēvica

Meitenes vēl pasakām tic

Sabīne Berezina 

Mājās

Kristīne Prauliņa

Melns ar baltu 

Lauris Reiniks 

Es domāšu par tevi

 

....un daudzas , daudzas citas